A Médiatanács különdíjakkal támogatja a második Kovács László és Zsigmond Vilmos Magyar Operatőr Versenyt

A Magyar Operatőrök Társasága és a Magyar Operatőrök Iskolája együttműködésében, a Sparks kamera és lámpakölcsönző céggel közösen idén második alkalommal rendezik meg a Kovács László és Zsigmond Vilmos Operatőr Versenyt. Január 31-én, kedden este 19 órakor a Pesti Vigadó nagytermében tartják a díjátadó rendezvényt.

Azt már most nyilvánosságra hozták, hogy Vagyóczky Tibor, Gyurikó László és Pap Ferenc életműdíjban részesül. Idén első alkalommal a Bojkovszky Béláról elnevezett díjat kiemelkedő életművért Marton József fővilágosító kapja. A Zsigmond Vilmos által 2005 óta támogatott diák kategória mellett idén öt kategóriában – nagyjátékfilm, televízió, dokumentum, természet és kisjátékfilm -adnak át díjakat.

A 2019-as év kiemelkedően fontos év az operatőrök számára, hisz 50 évvel ezelőtt mutatták be a legendás Easy Rider című filmet, melyet a díj egyik névadója, Kovács László, az amerikai független mozi emblematikus alakja fényképezett, amivel örökre beírta magát a modern mozi történetébe. Külön érdekesség, hogy Kovács a díj másik névadója, Zsigmond Vilmos ARRI II.C kamerájával és variójával forgatta a filmet.

Zsigmond Vilmos által 2005 óta támogatott diák kategória mellett idén öt kategóriában – nagyjátékfilm, televízió, dokumentum, természet és kisjátékfilm – adnak át díjakat. A nevezési határidő 2018.november 30. volt. A Koltai Lajos rendező-operatőrből, Kende János operatőrből, Lajos Tamás operatőr-producerből, Káel Csaba rendezőből és Pados Gyula operatőrből álló zsűri dönt, hogy kik kapják a díjakat. Arról is döntenek, hogy ki érdemli az 50.000 USD értékű Sparks Kft – Panavision filmes kameracsomagot, a Magyar Filmlabor 1 millió forint értékű laborszolgáltatását, a diák kategóriában.

A Médiatanács dokumentumfilm, természetfilm, és kisjátékfilm kategóriáinak nyertesei javára 300-300 ezer forintos összeget, a diák kategória nyertese javára pedig 100 ezer forint összeget ajánlott fel.

Azt már most nyilvánosságra hozták, hogy Vagyóczky Tibor, Gyurikó László és Pap Ferenc életműdíjban részesül. Vagyóczky Tibor Balázs Béla-díjas magyar operatőr, egyetemi tanár, az IMAGO elnöke volt. Ő fényképezte többek között 1962-ben, az Esős vasárnapot valamint 1967-ben az Ezek a fiatalok és a Fiúk a térről című alkotásokat. Gyurikó László legismertebb filmjei a Running, Danielle Steele’s Zoya, Draw, Circle of Two és a Park is Mine, Pap Ferenc pedig 100 film között az 1974-es Családi tűzfészek, az 1977-ben készült Kilencedik emelet című dokumentumfilm operatőre is volt.

Idén első alkalommal a Bojkovszky Béláról elnevezett díjat kiemelkedő életművért Marton József fővilágosító kapja.

Novák Emil az általa 2004-ben alapított Aranyszem Fesztivált tavaly nevezte át a magyar operatőr iskola két kiemelkedő alkotójáról Kovács László-Zsigmond Vilmos Magyar Operatőr Fesztiválra. A Kovács László és Zsigmond Vilmos magyar operatőr díjat és a rendezvényt a tavalyihoz hasonlóan a Magyar Művészeti Akadémia, a Nemzeti Filmalap, és a Nemzeti Kulturális Alap támogatja.

NEVEZŐK

DIÁK KATEGÓRIA

Film Címe Operatőr Rendező
Ahogy Eddig – As up to now Táborosi András Moldovai Katalin
Figyelj rám! Mezei István Ungvár Tibor
Casting Balázs István Balázs Csoma Sándor
Kicsi Csípős Fecske Flóra Jordi Leila
Ludwig Miskolczi Péter Gyula Hahn Gergő
Balansz Tóth Evelin Judit Csata Hanna
Élesztő Tóth Máté Tamás Nagy Lili
És a nyolcadik napon… Bedécs Lola Korom Anna
Tinder meccs Galambos Eszter Schnabel Annabella
Jakab Lehr Juhász Péter Dávid Attila
Last Call  Nyoszoli Ákos  Kis Hajni
Anyák napja  Tóth Levente  Vermes Dorka
Eljegyzés Székely Róbert Oláh-Badi Levente
Kengo képei Nagy Zágon Kemény Lili

KISJÁTÉKFILM KATEGÓRIA

Film Címe Operatőr Rendező
Kockaember Hartung Dávid Dombrovszky Linda
A hívás Dobóczi Balázs Vincze Zoltán
Buszsofőr Balázs István Balázs Borbás Dávid
Dark Chamber Pálos Gergely Banovits Ottó
Th School Sašo Štih Horváth Botka Áron
Irinyi Szőke Dániel Cibulya Nikol
Az Iskola Sašo Štih Horváth Áron
147 rovás Szandtner Dániel Madarász Isti
Katapult Vass Gergely Szövényi-Lux Balázs
Elrajzolva Fábián Márton Orsós Róbert
A legjobb játék Maly Róbert Deák Kristóf
Lauretta Bálint Dániel Brauner Máté
Ostrom  Dévényi Zoltán  Kovács István

DOKUMENTUMFILM KATEGÓRIA

Film Címe Operatőr Rendező
Pókerarcok Körtési Béla Gerő Péter
Ezen lesújtott haza jólétére Nagy Ernő Nagy Ernő
A Bármicvó fiúk Csukás Sándor Oláh Katalin-Csukás Sándor
A csodafedezet – Vitéz Halassy Olivér Czencz József Czinke Gyula és Czencz József
Te, bárányok gyapjából való Dénes Zoltán Szomjas György
Ének a fák tetejéből Zsigmond Attila Zsigmond Attila
Az eliziumi kém Boros-R. György Jamrik Levente
Reményvasút Vizkelety Márton Trencsényi Klára
A monostor gyermekei Arun Bhattarai Zurbó Dorottya
Könnyű Leckék Natasa Pavlovskaya Zurbó Dorottya
A létezés eufóriája Kovács Claudia Szabó Réka
Három tánc Pataki Ádám, Podányi Dániel Halász Glória
Tehenesek Vargyasi Levente Vargyasi Levente, T. Bányai Péter

TERMÉSZETFILM KATEGÓRIA

Film Címe Operatőr Rendező
Vad Balaton Mosonyi Szabolcs Mosonyi Szabolcs
Víz alatti vadon, Szudán Sásdi Zsolt Lerner Balázs

TÉVÉFILM KATEGÓRIA

Film Címe Operatőr Rendező
A Sátán fattya Halász Gábor Zsigmond Dezső
A merénylet Csukás Sándor Pajer Róbert
Árulók Nagy András Fazakas Péter
CURTIZ Dévényi Zoltán Topolánszky Tamás Yvan

JÁTÉKFILM KATEGÓRIA

Film Címe Operatőr Rendező
Tegnap Fillenz Ádám Kenyeres Bálint
Örök tél Nagy András Szász Attila
Virágvölgy Vass Gergely Csuja László
X – A rendszerből törölve Szecsanov Martin Ujj Mészáros Károly
Akik Maradtak Marosi Gábor Tóth Barnabás
Nyitva Herbai Máté Nagypál Orsolya