Romwalter “Richy” Béla

Koncert és televízió műsor világosító

Életpálya: 1966-ban kerültem a Magyar Televízió erősáramú osztályára világosítóként. A szakma alapjait éveken át a legjobbaknak mondott operatőrök és világosítók mellett tanultam (Bornyi Gyula, Sík Igor, Halász Mihály, Czabarka György, Nagy Jocó, Máthé Tibor stb., Rendezőim: Jancsó Miklós, Makk Károly, Rényi Tamás, Sándor Pál, Máár Gyula, Szinetár Miklós stb.) Szerencsém volt, hogy a TV úgynevezett „Aranykora” részése lehettem. A televíziózás minden műfaját kipróbálhattam, a 25 év alatt többszáz produkcióban vettem részt (TVjáték, film, opera, balett stb…) 1971-ben fővilágosítónak neveztek ki. 1991-ben forgattam az amerikai HBO-Magyar TV koprodukcióban a „Sztálin” c. fimet az Oscar díjas Zsigmond Vilmossal, akitől rengeteget tanultam, és aki a barátjává fogadott. Látva a TV elavult lámpáit, javasolta, hogy alapítsunk egy korszerűbb lámpa-, és kamerakölcsönző céget.

Így jött létre 1992-ben a SPARKS Kft. amerikai-kanadai-magyar társaság. Cégünk számtalan koprodukcióban vett részt, angolul beszélő fővilágosítókat képeztünk ki a szkamának. Célunk a hazai és külföldi filmek, reklámok legjobb minőségű kiszolgálása.

Cégünk alapítása óta kizárólagos képviselője az amerikai Panavision kamera cégnek, akikkel közösen alapítottuk az évente legjobb főiskolás operatőr díját, ami lehetővé teszi, hogy első filmjét egy támogatott kamera csomaggal forgathassa. 2001-ben forgattunk Zsigmond Vilmossal és Káel Csabával a Bánk Bán-t, ami a mai napig legnézetebb nemzeti kincsünk.
Munkásságok: A hentes, a kurva és a félszemű (gaffer)
2016/I Jutalomjáték (gaffer)
2014 Six Dance Lessons in Six Weeks (gaffer)
2013 Isteni műszak (gaffer)